Picture of Selçuk Turan
Google Translate Türkçe dil destekli
by Selçuk Turan - Monday, 2 February 2009, 01:22 PM
 

Google Translate BETA olarak çalışıyor şu an. Birçok farklı dilden, dilimize çeviri yapılabiliyor. Tabi doğruluk yüzdesi nedir, o ayrı konu )

Hemen birkaç örnek:

İngilizce: Enter text or a webpage URL
Türkçe çeviri: Metni veya bir web sayfası URL’sini girin.

İspanyolca: Un excelente listado de 20 plugins para la librería jQuery para hacer una inolvidable experiencia para el usuario.
Türkçe çeviri: Bu jQuery kütüphanesi 20 pluginlerinin mükemmel bir liste, kullanıcı için unutulmaz bir deneyim olur.

Hatta Çince yazıları bile çevirebilirsiniz işte örnek;

Çince: 中新社北京二月一日电 (记者曾利明) 截至昨天二十四时,中国内地今年一月已确诊八例人感染高致病性禽流感病例,其中五例死亡。这一数字比二00八年全年仅有三例明显增加。
Türkçe çeviri: Çin haber ajansı, Pekin, 1 Şubat (Gazeteci Zeng Liming) - dün itibariyle, 24 saat, Ocak ayında Çin’in ana bu yıl, ölüm beş durumlarda da dahil olmak üzere yüksek patojen kuş gribi durumlarda insan enfeksiyon, sekiz durumlarda onaylamıştır. 2008 yılında bu rakam, bu yıl sadece üç durumda önemli ölçüde arttı.

HAydi kolay gelsin...

Kaynak:http://wintechblog.com/google-translate-artik-turkce-biliyor

İlave Bilgi:

Yabancı dil bilmiyorsanız bile artık rahat rahat internette gezeceksiniz. Çünkü 40 dildeki tüm yabancı siteler anında Türkçe oluyor...

İnternet üzerinden yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan web siteleri farklı dillerdeyse, sorun etmeye gerek yok. Çünkü uzun süredir var olan ama Türkçe’yi seçenekler arasına eklemeyen Google Translate, bu hasrete son vermiş durumda.


İNGİLİZCE SİTE ANINDA TÜRKÇE OLUYOR

Bu servis sayesinde 40 farklı dilde çeviri yaptırabiliyorsunuz. Geliştirilmesine devam eden servis için beklenen bir diğer özellik de şu anda 21 farklı dilde sunulan geniş sözlük servisinin Türkçe olarak da sunulması.

Bu hizmetle okumak istediğiniz 40 yabancı dildeki site anında Türkçe oluyor. Tek yapmanız gereken sitenin URL’sini yani web adresini arama bölümüne yazmak...


Not:Karşınıza gelecek olan sayfada ’Enter text or a webpage URL" yazısının altındaki arama alanına Türkçe’ye çevireceğiniz kelimeyi, cümleyi yahut okumak istediğiniz İngilizce sitenin web adresini yazıyorsunuz ve bu alanın altındaki dil seçeneklerini kendinize göre ayarlıyorsunuz. Eğer İngilizce’den Türkçe’ye çeviri yapılacaksa ilk seçeneği İngilizce, ikinci seçeneği Türkçe yapıyorsunuz... Ve Translate diyorsunuz...